• 3165

  Pizza – nie taki diabeł straszny…

  W ostatnich latach często spotykamy się z demonizowaniem fast foodów i szufladkowaniem ich jako czegoś powszechnie złego. Pizza jest jednym z tym dań, które szybko trafiły do tej kategorii – ale czy słusznie? Czy pizza naprawdę jest taka zła jak ją malują?

  (więcej…)

 • 3147

  Prebiotyki i probiotyki

  Probiotyki i prebiotyki coraz częściej są obiektem zainteresowania w mediach związanych ze zdrowym stylem życia i odżywianiem. Dzięki badaniom naukowym wiemy które szczepy bakterii mają wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm.

  (więcej…)

 • 3124

  Czy dobra dieta może być sposobem na nadpobudliwość psychoruchową u dzieci?

  Wprowadzenie specjalnej diety stanowi jedną z alternatywnych metod leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne i ma inny temperament. Nie ma, zatem jednego modelu żywienia, który zadziałałby tak samo u różnych osób. Możemy jednak poprzez odpowiednie odżywianie wpłynąć na sprawność myślenia i umiejętność koncentracji oraz zmniejszyć objawy choroby.

  (więcej…)

 • 3115

  Top 10 przypraw, które warto mieć w kuchni

  Od setek tysięcy lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Sumerowie już 5 tysięcy lat temu wykorzystywali zioła lecznicze, takie jak mięta czy rumianek. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się na świecie w celach medycznych kilkanaście tysięcy rodzajów roślin. Ziołolecznictwo tak naprawdę dało początek farmacji, bowiem pierwsze leki bazowały na tym co dała nam natura. Dziś obserwuje się powrót do natury i coraz chętniej sięgamy po zioła i przyprawy do wzmocnienia naszych organizmów lub zwalczenia drobnych dolegliwości. Oto kilka przypraw, które pomogą wzmocnić w naturalny sposób odporność naszych organizmów, chronią nas przed nowotworami oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi, pod warunkiem oczywiście że sięgamy po nie systematycznie.

  (więcej…)

 • 3097

  Żelazo w warzywach. Jak uzupełnić niedobory?

  Mikroelementy są to składniki mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie niektórych procesów, wchodzą w skład komórek jako materiał budulcowy, są obecne w niektórych enzymach oraz hormonach ale jednocześnie nie dostarczają żadnej energii. W organizmie człowieka są one stale wydalane poprzez kał, mocz czy pot dlatego bardzo ważne jest ich dostarczanie wraz z pokarmem.

  (więcej…)

 • 3099

  Dzień Zdrowia w Twojej Firmie

  Nie jestem typem handlowca, więc firma HP spadła mi z nieba 5 lat temu, kiedy zaczynałam promocję zdrowego stylu życia 5 lat temu. Spadli mi z nieba pytając o możliwość współpracy w zakresie promocji zdrowia w ich firmie, na którą z przyjemnością przystałam. I tak wspólnie od ponad 5 lat raz na jakiś czas współorgazujemy Dzień Zdrowia (Power of Prevention) w siedzibie HP Polska.

  (więcej…)

 • 3087

  Czy witaminy można przedawkować?

  To jest pytanie nurtujące pewnie wiele osób, o tym, że przyswajalność witamin z tzw. pastylek jest niska i zasadniczo nie przekracza 20% pewnie już wielu z nas słyszało. Wszystkim nam zależy aby nasza dieta była zatem bogata w witaminy i odchodzimy od sztucznego suplementowania. Jednak czy witaminy można przedawkować? I jak sie to objawia?

  (więcej…)

 • 3073

  Co z tym glutenem?

  Nie ulega wątpliwości, że mody na diety zmieniają się równie szybko jak na wszystko inne w otaczającym nas świecie. Jednak mało co budzi tak wiele kontrowersji jak gluten.

  (więcej…)

 • 3054

  Zielone warzywa liściaste

  Zielone warzywa liściaste  są doskonałym źródłem błonnika, kwasu foliowego, saponiny, witaminy K, luteiny, karotenoidów oraz flawonoidów. Według badań prowadzonych przez Amerykański Instytut do Badań nad rakiem karotenoidy zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, gardła oraz krtani. Ponadto badania naukowe wykazały, że karotenoidy zawarte w zielonych warzywach liściastych mogą hamować rozwój komórek raka piersi, skóry, płuc a także żołądka. Kwas foliowy natomiast może obniżyć ryzyko pojawienia się raka trzustki, natomiast błonnik raka jelita grubego.

  (więcej…)

 • 2993

  Nasiona chia – 7 faktów, których nie znacie

  Ciemne, małe ziarenka szałwii hiszpańskiej stały się w ciągu ostatnich lat hitem na polskim rynku żywności, tzw. zdrowej żywności. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych faktów na temat tej popularnej ostatnio rośliny.

  (więcej…)