Rośliny oczyszczające powietrze – które wybrać i jak je hodować?

  • 3012

    Syndrom chorego budynku, przejawiający się m.in. bólami głowy, omdleniami, objawami przemęczenia, utrudnionym oddychaniem czy podrażnieniem błon śluzowych, jest to w skrócie występowanie przykrych dolegliwości związanych ze złą jakością powietrza lub zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniach. Przyczyną takiej jakości powietrza mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania czy grzyby), mogą to być też materiały budowlane lub elementy wyposażenia wnętrzarskiego (np. impregnanty drewna, rozpuszczalniki itp), systemy wentylacyjne i co coraz częściej staje się poważnym problemem w Polsce szczególnie w okresie zimowym – powietrze zewnętrzne.

    Już w roku 1984 WHO ostrzegała że syndrom ten występuje w 30% nowych i odnawianych budynkach na świecie. W późnych latach 80tych NASA a konkretniej Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej we współpracy z ALCA (Associated Landscape Contractors of America) przeprowadziła badanie czystości powietrza, którego wyniki sugerują, że niektóre z roślin domowych znacznie przyczyniają się do oczyszczania powietrza z toksyn takich jak: benzen, formaldehyd czy trichloroetylen. Rośliny oczyszczające powietrze to bardzo prosty i stosunkowo niedrogi element wyposażenia mieszkań/domów o który naprawdę warto zadbać.

    Istotnym warunkiem skutecznego oczyszczania powietrza jest to aby była co najmniej jedna roślina na 100 stóp kwadratowych powierzchni budynku. Najnowsze badania wykazują iż również mikroorganizmy w mieszance doniczkowej w glebie usuwają benzen z powietrza.

    Rośliny oczyszczające powietrze to m.in. rośliny takie jak: paprocie, figowce czy palmy.

    Jak hodować rośliny oczyszczające powietrze?

    1. daktylowiec niski, to palma pochodząca z Azji. Świetnie nadający się do dużych pomieszczeń, a w sezonie letnim na tarasy i balkony. Roślina ta lubi umiarkowane podlewanie. Najlepiej postawić ją w nasłonecznionym miejscu.
    2. nefrolepis wyniosły, nefrolepis obliterata/ czyli paprocie. Jak dbać o paprocie w warunkach domowych? Paprocie należy systematycznie podlewać, w warunkach naturalnych zasiedlają one wilgotne miejsca, jednak nie należy przesadzać z wodą (całkowicie mokra ziemia jest niewskazana- dobrze na dnie położyć więc warstwę kamyków aby woda się odsączyła). Rozwojowi paproći sprzyja temperatura pokojowa 19-20 st. C.
    3. zielistek sternberga, łatwy w pielęgnacji i wyjątkowo odporny na zaniedbania. Dobrze rośnie w każdym miejscu, lubi słońce ale nie przeszkadza mu też zacienienie. Podlewanie zielistka powinno być obfite, jeśli rośnie on w suchym miejscu dodatkowo należy zraszać liście.
    4. aglaonema rośnie dobrze w większości warunków, dobrze znosi suche powietrze w naszych domach. Nadaje się do miejsc słabiej oświetlonych, ale może również rosnąć w bezpośrednim nasłonecznieniu. Dość dobrze znosi niższą temperaturę (10°C), lepiej jednak utrzymywać około 15°C zimą i 24°C latem, ale pod warunkiem dość wysokiej wilgotności powietrza.
    5. dypsis lutescens
    6. figowiec benjamina/fikus benjamina. Roślina charakteryzuje się grubymi, mięsistymi liśćmi, co sprawia, że jest on przede wszystkim bardzo efektowną dekoracją, np. w przestronnym salonie. Lubi przebywać w pobliżu widnych okien, ale jest też odporny na brak słońca, dlatego można go uprawiać na oknie północnym. W mieszkaniu może osiągnąć wysokość nawet do 2m wysokości, a jeżeli stworzy mu się odpowiednie warunki to osiągnie wzrost nawet 5 metrów wysokości. Pochłania większość toksyn z powietrza.
    7. epipremnum złociste, toleruje miejsca cieniste, ale w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe latem, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrze jednak rośnie w uprawie hydroponicznej. Przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce przeschła. Latem należy spryskiwać liście letnią wodą 2–3 razy w tygodniu. Nie wolno stosować środków do nabłyszczania liści. Należy chronić przed przeciągami.
    8. anturium andrego. Do wzrostu wymaga temperatury 22–24 st.C, ciepłego podłoża (25 st.C), rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18 st.C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła.
    9. lirlope szafirkowata najlepiej rośnie na zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów, półcienistych lub słonecznych stanowiskach. Dobrze daje sobie radę również w cieniu drzew lub krzewów, wówczas lepiej rośnie, ale może słabiej kwitnąć. Wymaga przeciętnych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb.
    10. rapis wyniosły
    11. gerbera jemensona lubi miejsca przewiewne, jasne, ale ze światłem rozproszonym, nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Podlewać należy średnio intensywnie, niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża.
    12. dracena wonna oraz dracena odwrócona. Draceny są to bardzo efektowna roślina, które uprawia się dość prosto i przyjemnie. Ich wzrost może sięgnąć nawet do około metra wysokości, powinna stać w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym. Dracena lubi dużo ciepła, a w okresie wzrostu także dość obfitego podlewania. Obok zanieczyszczeń neutralizuje także formaldehyd (obecny w plastiku oraz niektórych kosmetykach).
    13. bluszcz pospolity, najbardziej popularnym gatunkiem jest bluszcz pospolity. Znajduje się w wielu polskich mieszkaniach. Z pewnością przyczynia się do tego jego łatwość hodowli, nie jest on wymagającą rośliną. Najlepiej czuje się w temperaturze do 20 stopni Celsjusza.
    14. sansewieria gwinejska, jest bardzo wygodną rośliną w utrzymaniu, odporna na niekorzystne warunki oraz zmiany
    15. chryzantema wielkokwiatowa, której główną zaletą jest to, że nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Co jest najważniejsze? Nie można dopuścić do przesuszenia gleby w doniczce. Nie należy również stawiać doniczki blisko źródła ciepła, czyli np. kaloryfera czy kominka.