• 3312

  Suplementy diety – tak czy nie?

  Polska jest krajem, gdzie suplementy diety oraz środki dostępne bez recepty je się garściami. Czy czy słusznie? Źle dobrana suplementacja może zrobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego zanim sięgniesz po suplementację przeczytaj ten wpis!

  (więcej…)
 • 3306

  Psychodietetyka – skarbnica wiedzy już w księgarniach!

  Jak wiadomo jedzenie bywa bardzo przyjemne, jest także jedną z naszych podstawowych potrzeb egzystencjonalnych, daje radość i buduje więzi społeczne. Problem zaczyna się wtedy gdy zaczyna generować złe emocje. 

  (więcej…)
 • 3295

  Czy liczenie kalorii ma sens?

  Wielu z nas zmaga się z dietami i katuszami na siłowni czy wyczerpującymi treningami podczas gdy waga stoi. To szalenie frustrujące ale… no właśnie czy liczenie kalorii i katusze mają sens jeśli metabolizm na skutek wieloletnich zaniedbań diety jest zaburzony?

  (więcej…)
 • 3287

  IF – nowa moda czy zdrowy styl życia?

  Liczba informacji na temat żywienia rośnie jak grzyby po deszczu. Co chwila pojawiają się nowe metody na odchudzanie ograniczające, bądź wykluczające coraz to inne grupy produktów oraz wprowadzające coraz większe restrykcje kaloryczne. Jednak wcześniej czy później większość osób stosujących takie nienaturalne diety dopada znużenie oraz chęć powrotu do starych nawyków, a co za tym idzie – duże ryzyko efektu jo-jo i pojawienia się chorób dietozależnych. 

  (więcej…)
 • 3225

  Nagroda Nobla za odkrycie procesów autofagii

  Yoshinori Ohsumi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie procesów autofagii. Autofagia potocznie mówiąc to procesy odpowiadające za samonaprawianie się komórek.

  (więcej…)
 • 3165

  Pizza – nie taki diabeł straszny…

  W ostatnich latach często spotykamy się z demonizowaniem fast foodów i szufladkowaniem ich jako czegoś powszechnie złego. Pizza jest jednym z tym dań, które szybko trafiły do tej kategorii – ale czy słusznie? Czy pizza naprawdę jest taka zła jak ją malują?

  (więcej…)

 • 3147

  Prebiotyki i probiotyki

  Probiotyki i prebiotyki coraz częściej są obiektem zainteresowania w mediach związanych ze zdrowym stylem życia i odżywianiem. Dzięki badaniom naukowym wiemy które szczepy bakterii mają wyjątkowo korzystny wpływ na nasz organizm.

  (więcej…)

 • 3124

  Czy dobra dieta może być sposobem na nadpobudliwość psychoruchową u dzieci?

  Wprowadzenie specjalnej diety stanowi jedną z alternatywnych metod leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że każde dziecko jest inne i ma inny temperament. Nie ma, zatem jednego modelu żywienia, który zadziałałby tak samo u różnych osób. Możemy jednak poprzez odpowiednie odżywianie wpłynąć na sprawność myślenia i umiejętność koncentracji oraz zmniejszyć objawy choroby.

  (więcej…)

 • 3115

  Top 10 przypraw, które warto mieć w kuchni

  Od setek tysięcy lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Sumerowie już 5 tysięcy lat temu wykorzystywali zioła lecznicze, takie jak mięta czy rumianek. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się na świecie w celach medycznych kilkanaście tysięcy rodzajów roślin. Ziołolecznictwo tak naprawdę dało początek farmacji, bowiem pierwsze leki bazowały na tym co dała nam natura. Dziś obserwuje się powrót do natury i coraz chętniej sięgamy po zioła i przyprawy do wzmocnienia naszych organizmów lub zwalczenia drobnych dolegliwości. Oto kilka przypraw, które pomogą wzmocnić w naturalny sposób odporność naszych organizmów, chronią nas przed nowotworami oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi, pod warunkiem oczywiście że sięgamy po nie systematycznie.

  (więcej…)

 • 3097

  Żelazo w warzywach. Jak uzupełnić niedobory?

  Mikroelementy są to składniki mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie niektórych procesów, wchodzą w skład komórek jako materiał budulcowy, są obecne w niektórych enzymach oraz hormonach ale jednocześnie nie dostarczają żadnej energii. W organizmie człowieka są one stale wydalane poprzez kał, mocz czy pot dlatego bardzo ważne jest ich dostarczanie wraz z pokarmem.

  (więcej…)