Masaż tajski – na czym polega?

 • 3205

  W tajlandii znany jako “nuat phaen boran” co dosłownie może znaczyć starożytny klasyczny masaż, jest typem masażu tzw. głębokiego. Masaz tajski to kombinacja akupresury, pasywnej jogi oraz rozciągania a także refleksologii.

  W tajlandii legenda mówi, że ciało ludzkie jest zbudowane z cząsteczek “lom” (zwanych też “powietrzem”), które wdychane do płuc leci przez 72 tysiące niewidocznych dla ludzkiego oka cząsteczek “senami”. Masażyści tajscy koncentrują sie w czasie masażu na tych właśnie miejscach, poprzez techniki uciskowe i wyciągające. Większość szkół uważa że najwięcej owych skupisk znajduje się w okolicy pępka. Zadaniem jogi pasywnej jest stymulowanie kanalików i przekierowywanie cząsteczek “lom” przez całe ciało aż do mózgu.

  Wśród masaży tajskich wyróżniamy:

  • klasyczny masaż tajski, powoduje on rozładowanie napięcia mięśni, stawów i ścięgien, pobudzony zostaje układ krwionośny i limfatyczny, co w efekcie przywraca równowagę w organizmie, relaksuje, jednocześnie dając zastrzyk energii. Masaż ten  stanowi połączenie technik akupresury oraz jogi pasywnej (zwaną również jogą dla leniwych).
  • masaż olejkowy, jest połączeniem ajuwerdyjskiej filozofii masażu wraz z technikami akupresury. Ma a celu usprawnienie układu odpornościowego i nerwowego oraz przyspieszenie wydalania nadmiaru wody z organizmu poprzez stymulowanie porów skórnych. Wykonuje sie go z użyciem olejków aromatycznych – ekstraktów z lawendy, palisandra, pranjipani, drzewa sandałowego, różanego, miętowego ylang-ylang.
  • masaż stemplami ziołowymi, wykonywany za pomocą białych bawełnianych torebek, które zawierają mieszankę ziół mających zbawienny wpływ na ludzki organizm. Zioła wykorzystywane przy tym masażu to m.in.: trawa cytrynowa, kurkuma, liście eukaliptusa, imbir lekarski czy cynamonowiec. Stemple ziołowe są przed masażem podgrzewane, tak aby uwolnić zgromadzone w nich olejki eteryczne, a następnie są wmasowywane w ciało. Masaż ziołowy oprócz silnego działania odprężającego, działa także przeciwbólowo oraz pobudza przemianę materii. W Tajlandii często stosowany jest jako “apteczka pierwszej pomocy” na rozmaite schorzenia.
  • refleksologia, to masaż stóp obejmujący m.in. masaż podeszwy, grzbietu stopy, palców, kostek, łydek, okolic kolana. Masaż ten wspomaga odtruwanie organizmu z toksyn, poprawia sen, usuwa uczucie “ciężkich nóg”. Wpływa również na procesy trawienne, system hormonalny, gruczoły limfatyczne i centralny system nerwowy.
  • masaż pleców, głowy i ramion,  to połączenie różnych technik masażu, a ma na celu wyeliminowanie zarówno pourazowych jak i chronicznych bólów różnych części kręgosłupa. Wykorzystuje sie do niego maści zawierające mentol i kamforę. Oprócz działania na kręgosłup niweluje również ból, napięcia i ucisk odczuwany w okolicach karku i ramion. Łagodzi także bóle głowy i pobudza krążenie krwi na skórze głowy wzmacniając cebulki włosów.

  Skomentuj