Loading...

Warzywa i owoce w zdrowej diecie - Zacznij jeść zdrowo

Warzywa i owoce w diecie - jak je włączyć oraz poprawić swoją codzienną dietę?

Odpowiednie warzywa i owoce w diecie to klucz do zdrowego życia. Dowiedz się, które z nich mają najwięcej składników odżywczych i dowiedz się, jak je spożywać.

Warzywa i owoce w zdrowej diecie

Owoce i warzywa są bardzo ważnym, a co ważniejsze naturalnym źródłem witamin i minerałów. Owoce ze względu na zawartość cukru powinny być jedynie dodatkiem w diecie, jednak warzywa powinny stanowić jej podstawę. Mimo to jednak bardzo często brakuje ich w naszych posiłkach. 

Warzywa i owoce na diecie odchudzającej

Jeśli chcemy zachować smukłą sylwetkę lub planujemy zrzucić parę zbędnych kilogramów warto rozszerzyć swoją dietę o jak największą ilość warzyw i owoców. Sałatki, koktajle, świeżo wyciskane soki - to tylko niektóre z przykładów na to jak w ciekawy sposób włączyć je do naszych posiłków. Warzywa takie jak na przykład brokuł czy inne kapustne świetnie pomagają zaspokoić głód. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wpływają na uczucie sytości, a oprócz tego usprawniają pracę układu trawiennego i przyspieszają metabolizm!

Warzywa i owoce - cenne źródło antyoksydantów

Antyoksydanty to związki chemiczne, które znacząco wpływają na neutralizację wolnych rodników tlenowych. Pomagają na dłużej zachować młody wygląd i chronią przed takimi chorobami jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Witamina C, E, A, flawonoidy, koenzym Q10, antocyjany - są to antyoksydanty, które dostarczymy do naszego organizmu spożywając warzywa i owoce takie jak na przykład: papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki, marchew, szpinak, mango, jagody, borówki, maliny.

Warzywa i owoce a zdrowie

Oprócz wspomnianych wyżej właściwości, warzywa i owoce są cennym źródłem składników odżywczych takich jak np. potas, błonnik pokarmowy czy kwas foliowy. Potas wspomaga regulację ciśnienia krwi, błonnik pomaga obniżyć cholesterol i zmniejszyć ryzyko chorób serca, a kwas foliowy wspomaga tworzenie czerwonych krwinek i jest szczególnie zalecanym kobietom w wieku rozrodczym i w ciąży.

To wszystko sprawia, że naprawdę warto włączyć do swojej diety jak najwięcej owoców i warzyw. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że większość z nich ma wyjątkowo mało kalorii i niską zawartość tłuszczów, będą one doskonałym dodatkiem do naszych dań.

 

Komentarze

Najnowsze wpisy

Image

Co możesz zrobić, aby wspierać osoby starsze w swojej społeczności?

03-08-2022

Jak dbać o zdrowie osób starszych? Osoby starsze w wyniku procesów fizjologicznych, zachodzących

Czytaj dalej

Image

Zapobiegnij chorobom cywilizacyjnym - wskazówki

14-07-2022

Coraz więcej z nas przykłada szczególną wagę do dbania o własne zdrowie. Pomimo wielu wygód i dostatku, dzi

Czytaj dalej

Image

Poradnik dla osób z nowotworem: Ważne informacje

11-07-2022

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca poprzez niekontrolowane powstawanie guzów z komórek nowotworowy

Czytaj dalej

Image

Zacznij już dziś! Najlepsze ćwiczenia na początek twojej drogi z treningiem

29-06-2022

Nie można cały czas siedzieć na kanapie i użalać się na sobą! Jeszcze od marudzenia nikt nie schudnął i cho

Czytaj dalej