Loading...

Profilaktyka osób starszych - Jak wesprzeć?

Co możesz zrobić, aby wspierać osoby starsze w swojej społeczności?

Możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat opieki nad osobami starszymi. Dowiedz się, jak wspierać ich potrzeby psychiczne, fizyczne i społeczne.

Profilaktyka osób starszych

Jak dbać o zdrowie osób starszych?

Osoby starsze w wyniku procesów fizjologicznych, zachodzących w organizmie w odpowiedzi na upływający czas często ograniczają swoją aktywność fizyczną i społeczną. Powodem mogą być dolegliwości, spowodowane chorobami, bólem, a także dyskomfort psychiczny, związany z ograniczeniem ruchomości, sprawności fizycznej. Dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne osób starszych pozwala im dłużej odczuwać radość z przebywania wśród ludzi oraz zachować sprawność, potrzebną do uczestnictwa w życiu społecznym.

Jak poprawić jakość życia osób starszych?

Aktywizacja osób starszych jest doskonałym sposobem na wzmocnienie siły mięśni, a także wpłynięcie na ich dobry nastrój. Efektywne, dopasowane do stopnia sprawności oraz wieku osoby starszej ćwiczenia fizyczne, organizacja spotkań w gronie rodziny oraz osób w podobnym wieku, wycieczki i wyjścia doskonale wpływają na kondycję psychiczną i fizyczną. Osoby starsze cenią zaangażowanie i poświęcony im czas, dlatego warto spędzać go wspólnie aktywizując, nie wyręczając te osoby w wykonywaniu codziennych czynności. Regularna aktywność oraz mobilizacja do samodzielności znacznie wpływają na poprawę jakości życia osób starszych. 

Jak wspierać aktywność fizyczną osób starszych?

Osoby starsze powinny ćwiczyć zgodnie z ustalonym planem zajęć, dostosowanym częstotliwością oraz rodzajem ćwiczeń do indywidualnych możliwości oraz uwarunkowań. Warto zaproponować osobie starszej wspólny spacer, udział w zajęciach ruchowych dla seniorów lub wycieczce, niewymagającej posiadania znacznej sprawności fizycznej. 

Komentarze

Najnowsze wpisy

Image

Zapobiegnij chorobom cywilizacyjnym - wskazówki

14-07-2022

Coraz więcej z nas przykłada szczególną wagę do dbania o własne zdrowie. Pomimo wielu wygód i dostatku, dzi…

Czytaj dalej

Image

Poradnik dla osób z nowotworem: Ważne informacje

11-07-2022

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca poprzez niekontrolowane powstawanie guzów z komórek nowotworowy…

Czytaj dalej

Image

Zacznij już dziś! Najlepsze ćwiczenia na początek twojej drogi z treningiem

29-06-2022

Nie można cały czas siedzieć na kanapie i użalać się na sobą! Jeszcze od marudzenia nikt nie schudnął i cho…

Czytaj dalej