Loading...

Czym jest nowotwór?: Objawy, leczenie, przyczyny

Poradnik dla osób z nowotworem: Ważne informacje

Zrozumienie i radzenie sobie z rakiem jest trudne dla każdego, ale dla osoby, u której zdiagnozowano raka, może to być zagmatwany i przerażający czas.

Czym jest nowotwór?

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca poprzez niekontrolowane powstawanie guzów z komórek nowotworowych. Określany słowem "rak" oznacza zmianę złośliwą, która jest niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjenta. Czym jest nowotwór? Jak można go leczyć?

Leczenie nowotworu

Obecny rozwój medycyny oferuje pacjentom szerokie możliwości diagnostyczne, a także różnorodne metody leczenia. Najczęściej stosowane są operacje chirurgiczne, immunoterapia, hormonoterapia, radioterapia i chemioterapia. Lekarze czasem decydują się też na połączenie kilku metod terapeutycznych w celu wyższej skuteczności leczenia. Specjalista z dziedziny onkologii rozpatruje indywidualnie każdy przypadek i dobiera do niego sposób leczenia.

Rodzaje nowotworów

Czym jest nowotwór? Jest to ogólne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć . W rzeczywistości aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należy podzielić nowotwory na różne kategorie. Najczęściej występujący jest rak płuc, a także rak piersi. Nowotwory mogą dotykać układu pokarmowego, moczowego, tkanek, kości, a także głowy, szyi czy jelita grubego. 

Objawy nowotworu

Objawy raka różnią się w zależności od konkretnego typu nowotworu. Istnieją jednak objawy, które są charakterystyczne i często mogą wskazywać na podejrzenie choroby onkologicznej. Są to zmiany skórne, asymetria części ciała, zaburzenia dotykające układu pokarmowego, słabość, apatia, kaszel, gorączka, duszności. Są to sygnały, które warto skonsultować z lekarzem. 

Przyczyny powstawania nowotworów

Czym jest nowotwór? Aby udało się odpowiedzieć na to pytanie, niezbędne jest poznanie przyczyn powstawania choroby. Komórki nowotworowe są produkowane przez każdego człowieka. Osoby posiadające zdrowy system odpornościowy posiadają zdolność niszczenia ich w odpowiednim czasie. Jeśli nie są one eliminowane - zaczynają formować się w skupiska i wywołują zachorowanie na raka. 

Czynniki rakotwórcze, typowe dla społeczeństwa XXI wieku, to przede wszystkim palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zanieczyszczone powietrze, nadmierna masa ciała. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa również spożywanie przypalonych potraw oraz przebywania na słońcu bez kremów z filtrem.

Komentarze

Najnowsze wpisy

Image

Co możesz zrobić, aby wspierać osoby starsze w swojej społeczności?

03-08-2022

Jak dbać o zdrowie osób starszych? Osoby starsze w wyniku procesów fizjologicznych, zachodzących …

Czytaj dalej

Image

Zapobiegnij chorobom cywilizacyjnym - wskazówki

14-07-2022

Coraz więcej z nas przykłada szczególną wagę do dbania o własne zdrowie. Pomimo wielu wygód i dostatku, dzi…

Czytaj dalej

Image

Zacznij już dziś! Najlepsze ćwiczenia na początek twojej drogi z treningiem

29-06-2022

Nie można cały czas siedzieć na kanapie i użalać się na sobą! Jeszcze od marudzenia nikt nie schudnął i cho…

Czytaj dalej