Co to jest POChP? Przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja

27 lutego, 2025

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. WHO prognozuje, że do końca tej dekady POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Mimo to świadomość istnienia tej choroby nie jest tak rozpowszechniona jak w przypadku raka płuc czy astmy. Co to jest POChP? Jakie daje objawy? Kto znajduje się w grupie ryzyka choroby i czy można ją wyleczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Choroba nie tylko układu oddechowego

Współcześnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, która rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, w tym pracę układu sercowo-naczyniowego. Może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Choroba charakteryzuje się stałą obecnością takich objawów jak przewlekły kaszel, duszność, męczliwość czy odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc. W przebiegu POChP dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Choroba skutkuje nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych, które rozwijają się w następstwie szkodliwego działania gazów i pyłów.

To warto wiedzieć:

Główną przyczyną POChP pozostaje używanie wyrobów tytoniowych, natomiast istnieje znacznie więcej czynników ryzyka, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy pyły i aerozole chemiczne występujące na specyficznych stanowiskach pracy, m.in. w zawodach górnika, hutnika, pracownika budowlanego, operatora maszyn, rolnika, sprzątaczki, kosmetyczki czy mechanika samochodowego.

Więcej o tym, co to jest  POChP, przeczytasz na https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Kto choruje na POChP? Ilu osób dotyczy ten problem?

Według szacunków na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje około 380 milionów ludzi. W Polsce może to być około 2 milionów osób. Statystycznie częściej chorobę diagnozuje się u mężczyzn, co wynika głównie z faktu, iż więcej użytkowników wyrobów tytoniowych jest wśród panów.

Trzeba natomiast wyraźnie podkreślić, że na POChP mogą zachorować również osoby, które nie palą i nigdy nie paliły, natomiast np. były narażone na bierne palenie, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem czy wspomniane wcześniej szkodliwe czynniki w środowisku pracy.

Ważne!

Każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, powinna zwracać baczną uwagę na wszelkie niepokojące objawy ze strony układu oddechowego i profilaktycznie skonsultować je z lekarzem rodzinnym.

Najczęstsze objawy POChP

Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas – nawet latami – rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, niespecyficzne objawy. W dodatku chorobę najczęściej diagnozuje się u osób starszych, mających liczne schorzenia, które mogą przeoczyć lub po prostu zlekceważyć niepokojące symptomy chorobowe, zrzucając je na karb np. infekcji czy wieku.

Do objawów mogących sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc zaliczymy przede wszystkim:

  1. Przewlekły kaszel– nasilający się rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz czy dym tytoniowy, niemający jednak charakteru napadowego, co odróżnia go od kaszlu astmatycznego.
  2. Duszność– zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej.
  3. Odkrztuszanie plwociny– czasem o ropnym charakterze.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– czyli szybkie męczenie, nawet podczas wykonywania prostych, niezbyt wymagających czynności, jak ubranie się, przyrządzenie posiłku, pójście do toalety etc.

Warto również podkreślić, że objawy POChP mogą mieć różne nasilenie i nie muszą występować jednocześnie.

Rozpoznanie POChP

Wiedząc, co to jest POChP i mając podejrzenie tej choroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To lekarz POZ, w oparciu o zgłoszone objawy i podstawowe badanie osłuchowe, podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu pacjenta na konsultację do poradni pulmonologicznej.

Rozpoznania POChP dokonuje się na drodze specjalistycznych badań, na czele ze spirometrią, uzupełnioną m.in. o pletyzmografię (badanie funkcji płuc), RTG klatki piersiowej, echo serca, EKG czy ergospirometrię.

Leczenie

POChP to choroba, której nie można wyleczyć, powodująca nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można natomiast kontrolować i łagodzić nasilenie jej objawów, czemu służy odpowiednio dobrane leczenie. Poddanie się terapii daje realną szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia, a przede wszystkim na uniknięcie inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Polecane: