Poradnik dla osób z nowotworem: Ważne informacje

Redakcja

28 grudnia, 2023

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca poprzez niekontrolowane powstawanie guzów z komórek nowotworowych. Określany słowem „rak” oznacza zmianę złośliwą, która jest niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjenta. Czym jest nowotwór? Jak można go leczyć?

Leczenie nowotworu

Obecny rozwój medycyny oferuje pacjentom szerokie możliwości diagnostyczne, a także różnorodne metody leczenia. Najczęściej stosowane są operacje chirurgiczne, immunoterapia, hormonoterapia, radioterapia i chemioterapia. Lekarze czasem decydują się też na połączenie kilku metod terapeutycznych w celu wyższej skuteczności leczenia. Specjalista z dziedziny onkologii rozpatruje indywidualnie każdy przypadek i dobiera do niego sposób leczenia.

Rodzaje nowotworów

Czym jest nowotwór? Jest to ogólne pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć . W rzeczywistości aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należy podzielić nowotwory na różne kategorie. Najczęściej występujący jest rak płuc, a także rak piersi. Nowotwory mogą dotykać układu pokarmowego, moczowego, tkanek, kości, a także głowy, szyi czy jelita grubego. 

Objawy nowotworu

Objawy raka różnią się w zależności od konkretnego typu nowotworu. Istnieją jednak objawy, które są charakterystyczne i często mogą wskazywać na podejrzenie choroby onkologicznej. Są to zmiany skórne, asymetria części ciała, zaburzenia dotykające układu pokarmowego, słabość, apatia, kaszel, gorączka, duszności. Są to sygnały, które warto skonsultować z lekarzem. 

Przyczyny powstawania nowotworów

Czym jest nowotwór? Aby udało się odpowiedzieć na to pytanie, niezbędne jest poznanie przyczyn powstawania choroby. Komórki nowotworowe są produkowane przez każdego człowieka. Osoby posiadające zdrowy system odpornościowy posiadają zdolność niszczenia ich w odpowiednim czasie. Jeśli nie są one eliminowane – zaczynają formować się w skupiska i wywołują zachorowanie na raka. 

Czynniki rakotwórcze, typowe dla społeczeństwa XXI wieku, to przede wszystkim palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zanieczyszczone powietrze, nadmierna masa ciała. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa również spożywanie przypalonych potraw oraz przebywania na słońcu bez kremów z filtrem.

Polecane: