Zapobiegnij chorobom cywilizacyjnym – wskazówki

Redakcja

27 grudnia, 2023

Coraz więcej z nas przykłada szczególną wagę do dbania o własne zdrowie. Pomimo wielu wygód i dostatku, dzisiejszy świat i tryb życia niejednokrotnie sprzyjają powstawaniu wielu chorób i dolegliwości, które ze względu na ogromną skalę występowania u wielu osób na całym, świecie zwane są chorobami cywilizacyjnymi. Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Stres

Stres jest jednym z kluczowych czynników wywołujących choroby. Badania naukowe wykazują, że stanowi on bazę wielu różnorodnych przypadłości zdrowotnych. Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym takim jak nadciśnienie tętnicze krwi, nowotwory, depresja, narkomania czy alkoholizm? Ze swojego życia należy wyeliminować wszelkie bodźce stresogenne, takie jak np. toksyczne związki czy stresująca atmosfera w pracy.

Odpoczynek

Jeśli chcemy dbać o własne zdrowie, nie możemy zapominać o odpoczynku. Sen to doskonały sposób na walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Warto więc dbać o odpowiednią ilość snu każdego dnia. Należy także znaleźć w ciągu dnia chwilkę na odpoczynek, np. parę stron ulubionej książki wraz z kubkiem ulubionej kawy.

Ćwiczenia

Jeśli chcemy kompleksowo odpowiedzieć na pytanie jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, koniecznie musimy uwzględnić aktywność fizyczną. Jak mówi znane przysłowie „ruch to zdrowie”. Odpowiednio dobrane ćwiczenia doskonale pomogą nam uchronić się przed wieloma ciężkimi schorzeniami.

Dieta

Otyłość u dzieci i dorosłych to jedna z najbardziej popularnych chorób cywilizacyjnych. Na każdym rogu czekają na nas pokusy w postaci słodyczy, fast- food i innych smakowitych przekąsek. Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym? Przede wszystkim należy dbać o dobrze zbilansowaną, wartościową dietę, bogatą w różnorodne mikro i makroelementy. To sprawi, że nasz organizm będzie dobrze odżywiony, a my pełni sił i energii do działania.  

Polecane: